Hangi vergide indirime gidilecek?

Hangi vergide indirime gidilecek?

Yüksek kazanç sahipleri ile milyonlarca çalışandan alınan gelir vergileri inecek mi?

Fiyatı neredeyse her gün artan benzin, 5 liraya çıkarsa Maliye ne yapacak?

hürriyet.com.tr aracılığıyla ilave zam bekleyen polislere, öğretmenlere, düz memurlara “Bizim ilave harcama taleplerine bu sene olumlu bakmayacağımızı sizin aracılığınızla herkese iletmek istiyorum. Bu sene bütçede bir manevra alanımız söz konusu değildir. İlave harcama talepleri nereden gelirse gelsin olumlu bakmıyoruz” mesajı veren Şimşek ile Gelir vergisi reformunu ve 5 liraya dayanan benzin fiyatlarını da konuştuk.

- Gelir vergisi reformu uzun süredir gündeminizde. Bu yüksek gelir sahiplerinin yanı sıra milyonlarca çalışanı da ilgilendiriyor. Ve gelire göre 35, 27, 20 ve 15’lik dilimler şeklinde uygulanıyor. Reform ile bu dilimlerde 5 ila 10’ar puanlık indirimler bekleniyor. Böyle bir indirim olacak mı?

MEHMET ŞİMŞEK: Bizim reformdan maksadımız vergi oranlarında indirim değil. Gelir vergisi veya diğer vergilere ilişkin çalışmalarda amacımız; mevzuatı basitleştirmek, kayıt dışılıkla mücadelede elimizi güçlendirecek mekanizmalar oluşturmak. Böylece vergiyi geniş kitlelere yaymak, vergi tabanını genişletmek. Bu çerçevede de tabii ki mali manevra alanı oluşturmak. Bir de mevzuattaki gri alanları azaltarak, öngörülebilirliği artırmak.

- Mali manevra alanı oluşturduğunuzda vergi indirimleri gündeminize gelebilir mi?

ŞİMŞEK: Eğer bugün elimizde bütçede imkan olsa ben bunu cari harcamalara değil, kamunun genel harcama artışına değil; istihdamın artışına yönlendirmeyi tercih ederim. Yani bütçede mali manevra alanı oluşturabilirsek, önceliğimiz istihdam üzerindeki vergileri azaltmak olmalıdır. Çünkü o hem kayıt dışılıkla mücadelede bize yardımcı olacak hem istihdamın artmasına hem de Türkiye’nin büyümesine yardımcı olacak.

- O zaman gelir vergisi reformunda dilimlerde indirim olmayacak?

ŞİMŞEK: Bizim yaptığımız çalışma şuan için o amaçla yapılmıyor.

VERGİ KAÇIRMANIN CAZİBESİ DÜŞECEK!

-Peki ama mevzuatı basitleştirmek, gri alanları azaltmak kayıt dışılığı nasıl azaltacak?

ŞİMŞEK: Tabii ki tek başına azaltmaz. Bunun ilk ayağı denetim. İkinci olarak geçmişte vergi oranlarını makul düzeylere çekmişiz. O ilk adımı atmışız. Şimdi denetim ayağı ve vergi güvenlik müesseseleri var. Yani mevzuatı iyileştirerek, vergi kaçırmayı caydırıcı hale getirmek gerekiyor.

- Vergi kaçırmayı caydırıcı hale getirmekten kastınız vergi cezalarını artırmak mı?

ŞİMŞEK: Bizim şuan itibariyle gelir vergisinden maksadımız mevzuatı basitleştirmek, bu çerçevede girişimci, yatırımcı, üretici açısından yani mükelleflerimiz açısından öngörülebilirliği artırmaktır. Bu çerçevede uygulamada etkinliği, verimliliği artırmak.

Tabii ki dünyadaki uygulamaları takip ediyoruz. Örneğin Vergi Usul Kanununu da değiştirmeyi öngörüyoruz. Türkiye’deki dokuya uyumlu vergi güvenlik müesseselerini yasaya ekleyebilirsek faydalı olabilir. Zaten bunlar çalışma aşamasında.

- Gelir Vergisi Reformu üzerinde çok uzun süredir çalışıyorsunuz, nedir bunu bitirmenizi engelleyen? ŞİMŞEK: Maliye olarak ilk taslağı hazırladık. İlk taslak üzerinden geçtik. Bunun üzerinde birkaç hususun daha detaylı ve uluslar arası boyutunun çalışılması üzerine tekrar teknik arkadaşlara görev verdik. Şimdi onu bekliyoruz. Muhtemelen Nisan’da taslak o ilave çalışmalarla önümüze gelir. Yeterli bulursak kamuoyunun tartışmasına açacağız. Zaten ilk çalışması Vergi Konseyi’nde yapıldı. Ama yine birçok kesimin görüşlerini almak üzere tartışmaya açacağız. Ardından Ekonomi Koordinasyon Kurulu’na oradan Bakanlar Kurulu’na ve ardından da Meclis’e sevk edeceğiz.