Türk Ticaret Kanunu Konya Çalıştayı"

Konya Ticaret Odası (KTO), Konya Sanayi Odası (KSO) ve Konya Ticaret Borsası (KTB) ile birlikte Türk Ticaret Kanunu (TTK) Konya Çalıştayı düzenledi.

 

Konya Ticaret Odası (KTO), Konya Sanayi Odası (KSO) ve Konya Ticaret Borsası (KTB) ile birlikte Türk Ticaret Kanunu (TTK) Konya Çalıştayı düzenledi.

Konya Dedeman Otel'de gerçekleşen Çalıştay'da, 1 Temmuz'da yürürlüğe girecek olan yeni TTK'da yaşanması öngörülen sorunlar masaya yatırıldı.

KTO, KSO VE KTB adına konuşan KTO Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Öztürk, 1535 maddeden oluşan Yeni Türk Ticaret Kanunu'nun TBMM'den 3 gün gibi kısa bir sürede çıktığını hatırlattı.

Tüccar, sanayici, iş adamı, mali müşavirler, avukatlar ve öğretim görevlilerinin katılımıyla gerçekleştirilen Çalıştay'ın başarılı bir çalışma olmasını temenni eden Başkan Öztürk, Çalıştay sonrasında katılımcıların görüşlerinin KTO, KSO ve KTB tarafından bir rapor haline getirilerek ilgili kurumlar nezdinde girişimlerde bulunulacağını ifade etti.

Gelinen süreçte kanunun yürürlüğe girmesine 3 ay gibi kısa bir süre kaldığına dikkati çeken Öztürk, kanunun işletmeleri etkileyecek çok önemli değişiklikler içerdiğini, buna hazırlıklı olunması gerektiğini sözlerine ekledi.

TTK Konya Çalıştay'ı Komisyonu'na başkanlık yapan Selçuk Üniversitesi (SÜ) Hukuk Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. İbrahim Ercan ise Temmuz'da yürürlüğe girecek olan kanundaki doğabilecek sorunların önlenmesi amacıyla günlük bir çalıştay yapıldığını söyledi.

Ercan, buradan çıkan sonuçların ilgili kurum ve kuruluşlara iletilerek çözümlenme yoluna gidilmesi gerektiğini söyledi.

Çalıştay'a, KSO Yönetim Kurulu Başkan Vekili Tahir Şahin, Konya Ticaret Borsası Meclis Başkan Vekili Selçuk Öcal da katıldı.