YENİ TÜRK TİCARET KANUNU GEÇİŞ SANCILARI

Yeni Türk Ticaret Kanunu İkincil Düzenlemeler Yapılmadığından Bazı Konularda Bilirsizlikler Yaşanıyor

Birtakım başvuruların yapılamaması sıkıntılar yaşatıyor. Yetiştirmiş Olmak için TTK yı yetiştirmenin sakıncalırı hey yazıldı

çizildi ama 11 Senedir iyi tercüme edilemediği ve Türkiye Gerçeklerine uygun olmadığı hergeçen gün dahada görülecek.

Zaten Yasa yürürlüğe girmeden Çok önemli maddelerde değişikliğe gidilmişti. Kanun a Geniş kapsamlı Cerrahi müdahale

yapılmasına rağmen halen sağlığına kavuşamamıştır.

Siyami Özkan

Yorumlar.

Yeni Türk Ticaret Kanunu çerçevesinde alt mevzuatların henüz yürürlüğe girmemesi nedeni ile şirketlerde sermaye artırımı, azaltımı, ticari işletme devri başvuruları yapılamıyor.


Kanunun yürürlük tarihinde sonra yapılacak başvuruları beklemeye alan İTO, 2 hafta içinde yeni mevzuatların yeniden devreye girmesi ile işlemlere devam edeceğini açıkladı.

1 Temmuz itibari ile devreye giren ve şirketler açısından bir milat kabul edilen yeni Türk Ticaret Konunu, henüz yürürlüğe girmeyen alt mevzuatlar nedeniyle sıkıntı yaratıyor.

İstanbul Ticaret Odası da resmi sitesinde yayınladığı açıklama ile belli işlemleri askıya aldığını açıkladı. Sitede yapılan açıklamada, "Sitemizde yer alan tescil işlemleri bilgileri 6102 sayılı Türk Ticaret Kanun'u uyarınca kısmen güncellenmiş olmakla beraber, halen alt mevzuat yayınlanmadığından tüm işlemlere yer verilememiştir.

Ayrıca aşağıda verilen bilgilerin Gümrük ve Ticaret Bakanlığı talimatları ve yayınlanacak alt mevzuat çerçevesinde değişebileceği hususu önemle hatırlatılır.

Alt mevzuat yayımlanıncaya kadar, Kanunun yürürlüğünden önce karar altına alınarak tamamlanmış işlemler hariç olmak üzere her türlü sermaye artırımı, azaltımı, bölünme, birleşme, nevi değişikliği ve ticari işletme devri başvuruları alınamayacaktır." İfadelerine yer verildi.

Konu ile ilgili görüşlerini aldığımız yetkililer ise, yeni şirket kuruluşuna ilişkin herhangi bir mevzuat engeli bulunmadığına dikkat çekti.

Alt mevzuatların, sermaye artırımı -azaltımı, bölünme birleşme ve devir işlemlerini etkilediğini aktaran yetkililer, eski başvuruların işlemlerine devam edildiğini, henüz bu süreçte bu işlemlere ilişkin yeni bir başvurunun da gelmediğini aktardı. Bu işlemlere ilişkin hazırlık sürecinin birkaç ayı bulabileceği belirtilirken, mevzuatların da 2 hafta içinde yürürlüğe girmesi bekleniyor.